Șumudică se îndepărtează de cupele europene! VIDEO | Kayserispor a remizat în ultima etapă, după ce a condus până spre final

Echipa antrenată de Marius Șumudică, Kayserispor, a remizat sâmbătă în deplasarea cu Goztepe, scor 1-1, în etapa cu numărul 19 din prima ligă a Turciei. Oaspeții au deschis scorul prin Stéphane Badji, în minutul 20, dar Goztepe a egalat în minutul 72, prin Tayfur Bingöl.

Marius Șumudică a început cu Silviu Lung Jr. în poartă și Tiago Lopes în flancul drept al apărării, în timp ce Cristi Săpunaru și William de Amorim au fost pe bancă. Fernando Boldrin a fost suspendat pentru cumul de cartonașe galbene. Brazilianul adus de la FCSB în această iarnă a intrat în minutul 65, în locul lui Vural. Și Săpunaru a fost introdus în ultimele zece minute, în locul lui Ryan Mendes. Senegalezul Stéphane Badji a deschis scorul în prima parte a jocului, cu o execuție din afara careului. Mijlocașul oaspeților a proftat de o degajare eronată a fundașilor adverși, a preluat la 25 de metri și a șutat violent spre poarta apărată de Beto, fostul jucător al CFR-ului. Portughezul s-a aflat pe direcția șutului, dar a respins în plasa laterală și tabela a indicat 1-0, din minutul 20.

VIDEO CU GOLURILE

Gazdele au forțat egalarea după pauză, iar golul de 1-1 a venit în ultimele 20 de minute. Tayfur Bingöl a înscris în minutul 72, la o fază la care Silviu Lung n-a mai putut face nimic. Sabri Sarioglu a pasat superb peste apărarea lui Șumudică, iar Bingöl a scăpat singur în marginea careului de unde a șutat sub bara transversală. Meciul s-a complicat în final pentru echipa antrenată de Marius Șumudică, după ce Kana-Biyik a văzut al doilea cartonaș galben și a fost trimis la vestiare. Kayserispor a terminat partida în nouă oameni, după ce și Badji a văzut cartonașul roșu în prelungiri. Până la final nu s-a mai înscris, astfel că meciul dintre Goztepe și Kayserispor s-a încheiat indecis, scor 1-1.

Kayserispor rămâne fără succes în campionat în acest an, după ce în etapa precedentă a pierdut pe teren propriu cu Galatasary, scor 3-1. În urma acestui rezultat, cele două formații rămân la egalitate, cu câte 31 de puncte, pe locul cinci al clasamentului. Beșiktaș și Fenerbahce împart poziția a treia, cu câte 36 de puncte, dar „Canarii Galbeni” au un meci în minus. Echipa la care este legitimat Iasmin Latovlevici, Galatasaray, se află pe locul secund, cu 38 de puncte, la o lungime de liderul Bașakșehir. Pentru Kayserispor urmează meciul cu Osmanlispor, fosta echipă a lui Raul Rusescu, în timp ce Goztepe va juca în deplasare cu Trabzonspor.

Publicat: 27 01. 2018, 16:52
Actualizat: 27 01. 2018, 17:10