Suarez a învățat iar să „muște”. Villarreal – Barcelona 1-3. Uruguayanul a marcat în al treilea meci consecutiv. Catalanii sunt în finala Cupei Regelui

Luis Suarez dă semne că ar putea ajunge la vârful de formă pe care l-a atins la Liverpool. Atacantul Barcelonei a marcat și în returul cu Villarreal, meci în care catalanii s-au impus cu 3-1. În tur, catalanii au câștigat tot cu 3-1

Suarez a început titular, în aceeași linie cu celelate două „guri de foc”, Messi și Nemyar. Brazilianul a deschis scorul în minutul 3, dar Dos Santos a egalat în minutul 39 și le-a oferit fanilor o fărâmă de speranță.

Calculele despre echipa finalistă s-au încheiat însă în minutul 65, când Pina a fost eliminat. De mai bine de un an, Barcelona a câștigat de fiecare dată când adversarii au rămas în inferioritate numerică, adică 13 partide consecutive.

În minutul 73, Suarez și-a adus echipa în avantaj. A fost cel de-al treilea meci consecutiv în care uruguayanul a înscris. Este pentru prima dată de la transferul la Barcelona când leagă 3 meciuri în care marchează. Neymar a făcut „dubla” în minutul 88 și Barcelona merge în finala Cupei Spaniei.

Barcelona s-a calificat pentru a 37-a oară în finala Cupei Regelui Spaniei. Doar Real Madrid a jucat mai multe finale, 39.

Publicat: 04 03. 2015, 22:57
Actualizat: 04 03. 2015, 23:01