Steliștii au uitat de ‘plânge Torje’** Românul a dat naștere unui mic scandal după primul meci mare în Spania: „De ce nu apare printre cei mai buni?” Reacția spaniolilor

Torje a marcat un gol și a scos un penalty în partida pe care echipa sa, Granada, a câștigat-o, duminică, pe teren propriu, cu scorul de 2-1 (2-1), în fața formației Celta Vigo, în etapa a VI-a a campionatului Spaniei.

Torje a scos un penalty în minutul 11, transformat de Siqueira, și a înscris în minutul 17 golul de 2-0. Internaționalul român a primit un cartonaș galben în prima repriză și a fost schimbat în minutul 61. Golul oaspeților a fost marcat de Iago Aspas, în minutul 20.

„Messi de România” este la primul său mare meci în Spania, iar fanii sunt încântați de jocul românului. Mai multe formuri ale site-urilor din Spania au fost invadate de mesaje de susținere a românului. Torje este lăudat de cei mai mulți dintre fani.

Torje nu a fost inclus însă de cel mai cunoscut ziar din Spania, Marca, printre cei mai buni și a dat naștere unui adevărat scandal online. În urma unui sondaj făcut de Marca, fanii sunt întrebați ce jucător a fost cel mai bun dintre Tono, Aspas și Krohn-Delhi. Reacția suporterilor a venit imediat

„Torje a obținut un penalty și a reușit un gol! De ce nu apare printre cei mai buni?”,
scrie unul dintre fani.

Mai mult de atât, Torje pare să îi fi câștigat și pe steliștii din Spania. Unul dintre useri, care semnează „bruiaj” și are ca avatar emblema Stelei, are o reacție dincolo de orice comentariu: „Torjeeee”

GRANADA: Toño, Nyom, Iñigo López, Borja, Siqueira, Iriney, Mikel Rico, Torje (Juanma Ortiz, min.61), Brahimi, Orellana (Bryan Angulo, min.67), El-Arabi (Diakhaté, min.89).

CELTA: Javi Varas, Hugo Mallo, Cabral, Túñez, Bellvís (Roberto Lago, min.76), Oubiña, Natxo Insa (Álex López, min.60), Augusto Fernández (Toni Rodríguez, min.60), Krohn-Delhi, Iago Aspas, Park.

GOLURI: 1-0, min.11, Siqueira, din penalty, 2-0, min.17, Torje, 2-1, min.20, Iago Aspas.

CLICK AICI PENTRU VIDEO: GOLUL LUI TORJE

Publicat: 30 09. 2012, 18:00
Actualizat: 30 09. 2012, 18:07