Spirit de spartan. Un jucător refuzat de Dinamo a suferit o comoție în timpul meciului Olanda – Belgia și și-a pierdut memoria timp de 20 de minute. CULMEA | A jucat încă 12 minute după ce s-a accidentat

Atacantul lui Tottenham Hotspur, Vincent Janssen, a suferit o comoție și și-a pierdut memoria timp de 20 de minute în amicalul jucat aseară între Olanda și Belgia. În minutul 15 al partidei olandezul s-a ciocnit de portarul Simon Mignolet. Janssen a fost lovit în cap după ce a încercat să lovească o minge cu capul, iar Mignolet a încercat să respingă. Meciul s-a terminat 1-1, Klassen (38” pen.) a marcat pentru „portocala mecanică”, iar Carrasco a eglalat în min. 82 după un șut deviat de Veltman.

În urma coliziunii cu portarul advers, Janssen a fost scos în afara terenului, însă a fost înlocuit abia în minutul 27. Bas Dost i-a luat locul vârfului de 22 de ani. Pierderea memoriei a fost confirmată și de selecționerul Danny Blind: „Medicul mi-a spus că a suferit o comoție. Nu-și amintește ce s-a întâmplat timp de 20 de minute. De sigur că asta nu e un lucru bun. Când suferi o accidentare la cap trebuie să fii atent.”

„Batavul”  va rata meciul pe care naționala Olandei îl va disputa contra Luxembourgului în preliminariile Campionatului Mondial din Rusia 2018. Luxemburg – Olanda se joacă duminică, 13 moimebrie de la ora 19:00.

Vincent Janssen s-a tranferat în vara acestui an la echipa londoneză Tottenham Hotspur, însă nu a avut impactul dorit până acum. În ciuda faptului că jucat în 17 meciuri în acst sezon a marcat doar trei goluri, toate din penalty. Fostul atacant al lui AZ Alkmaar a venit în Anglia în schimbul sumei de 22 de milioane de euro.

În 2015 Janssen a fost aproape de a ajunge la Dinamo, când juca la Almere, în liga a doua din Olanda. Jucătorul a solicitat un salariu de 10.000 de euro pe lună, dar Ionuț Negoiță nu a fost de acord.

Publicat: 10 11. 2016, 19:41
Actualizat: 10 11. 2016, 19:42