Spectacol total în „Derby della Lanterna”. Cum s-a descurcat Ionuț Radu în primul mare derby al carierei. VIDEO | Show impresionant în tribune

Ionuț Andrei Radu (21 de ani) a fost integralist pentru Genoa în „Derby della Lanterna”, contra rivalei Sampdoria. Partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce „Doria” a deschis scorul pe „Luigi Ferraris”. A fost a doua remiză consecutivă din derby și primul meci direct după tragedia din august, când un pod din oraș s-a prăbușit, iar zeci de oameni au murit.

Veteranul Fabio Quagliarella (35 de ani) a deschis scorul în „Derby della Lanterna”, după doar opt minute. Vârful Sampdoriei l-a învins pe Radu cu o lovitură de cap din șase metri, la care căpitanul naționalei U21 a fost prins pe picior greșit. Genoa s-a aruncat în atac după reușita rivalilor, iar după nici zece minute s-a consemnat golul egalizator. Golgheterul din Serie A, Krzysztof PiĂ…tek (23 de ani), a obținut o lovitură de pedeapsă, pe care tot el a transformat-o. Polonezul a ajuns astfel la cota zece și l-a depășit pe Cristiano Ronaldo în topul marcatorilor. Balonul de Aur are nouă goluri marcate în primele 13 etape.

Genoa a continuat să atace, dar portarul Emil Audero (21 de ani) și-a ținut echipa în joc cu câteva intervenții salvatoare. Ionuț Radu s-a descurcat impecabil după golul încasat în minutul 8, reușind la un moment dat chiar să-l dribleze pe Quagliarella, în marginea careului. Internaționalul de tineret a jucat rol de stopper când Genoa controla jocul, de multe ori reușind să-și lanseze colegii din atac cu verticalizări la care rivalii nu se așteptau.

S-a încheiat 1-1, iar cele două rivale rămân vecine în clasament. Sampdoria ocupă locul 12, cu 16 puncte, în timp ce Genoa se află pe 13, cu 15 lungimi. Bologna e prima echipă aflată sub linie, cu 11 puncte. Juventus conduce clasamentul, cu 37 de puncte obținute după 13 etape.