Spectacol în nordul Londrei! Spurs – Arsenal 2-2, iar lupta la titlu continuă! Gol fabulos reușit de Ramsey | VIDEO

Tottenham și Arsenal au încheiat la egalitate, scor 2-2, derby-ul disputat pe White Hart Lane, în etapa 29 din Premier League.

• Ambele formații păstrează șanse la titlu, chiar dacă Leicester se poate distanța în această etapă

Arsenal e echipa care se poate considera mulțumită de acest rezultat, în condițiile în care a revenit de la 1-2 în inferioritate numerică, iar o înfrângere ar fi redus spre zero șansele și așa mici ale echipei lui Wenger la titlu.

Arsenal a deschis scorul în finalul primei reprize (39), când Ramsey a reluat spectaculos în plasă, cu călcâiul, centrarea șutată a lui Bellerin, însă Tottenham a revenit după pauză, profitând de eliminarea lui Coquelin. Închizătorul francez a văzut al doilea cartonaș galben în minutul 55, iar Arsenal a resimțit imediat șocul. Alderweireld a egalat în minutul 60, iar Harry Kane a făcut 2-1 două minute mai târziu. Tottenham părea să se îndrepte spre o victorie care ar fi detașat-o la șase puncte de rivala din nordul Londrei și ar fi urcat-o cel puțin temporar pe primul loc al clasamentului. Nu a fost însă de acord Alexis Sanchez, care în minutul 76 a restabilit egalitatea. S-a terminat 2-2, un rezultat de care liderul Leicester poate profita, dacă se impune în deplasarea de la Watford.

Arsenal rămâne pe locul 3, cu 52 de puncte, în timp ce Tottenham ocupă locul secund în calasament, cu 55 de puncte.

Publicat: 05 03. 2016, 17:22
Actualizat: 05 03. 2016, 17:26