Real Madrid o amenință pe Atletico Madrid în lupta la titlu, după ce a scris istorie! Victorie clară în La Liga. Cum arată clasamentul, cu două etape înainte de final | VIDEO

Real Madrid players celebrate a goal during the La Liga Santander match between Granada CF and Real Madrid at Estadio Nuevo Los Carmenes. (Final Score; Granada CF 1:4 Real Madrid) Granada CF Vs Real Madrid in Granada, Spain - 13 May 2021,Image: 610746267, License: Rights-managed, Restrictions: , Model Release: no, Credit line: Profimedia

Real Madrid speră în continuare la titlu! Echipa lui Zinedine Zidane a bătut-o cu 4-1 pe Granada și este la două puncte de rivala Atletico Madrid, așa că lupta la titlu din Spania este una pe muchie de cuțit.

Joi seara, Real a ajuns la 16 meciuri consecutive fără vreun eșec în La Liga, cea mai bună serie pe care a avut-o în istorie.

În acest interval, trupa lui Zidane, care ar putea să se întărească cu Paul Pogba, a câștigat 11 partide și a remizat de 5 ori.

Granada – Real Madrid 1-4. Echipa lui Zidane, la două puncte de rivala Atletico

După remiza din etapa trecută cu Sevilla, scor 2-2, Real Madrid a avut o misiune ușoară în această etapă din La Liga, în condițiile în care a dat peste o echipă liniștită, fără vreun obiectiv.

Veteranul Luka Modric (35 de ani) a deschis scorul după 17 minute în deplasarea de la Granada și a ajuns pentru a doua oară în carieră la patru goluri într-o ediție de campionat, iar Rodrygo a făcut 2-0 până la pauză, după ce a finalizat o acțiune superbă.

Molina a redus din diferență pentru gazde, dar Real tot n-a avut emoții pe final: Odriozola a marcat imediat pentru 3-1. Apoi, a venit și rândul lui Benzema să marcheze, după o greșeală mare a portarului advers.

Până la finalul sezonului, Real Madrid mai are de jucat cu Bilbao și Villarreal, în timp ce rivala Atletico Madrid se pregătește de duelurile cu Osasuna și Valladoid.

Cum a arătat Real Madrid (echipa de start): Courtois – Valverde, Militao, Nacho, Gutierrez – Modric, Casemiro, Marvin – Rodrygo, Benzema, Vinicius

Publicat: 14 05. 2021, 08:39
Actualizat: 15 05. 2021, 18:49