Real Madrid a pierdut rușinos cu Mallorca, iar Carlo Ancelotti nu și-a iertat elevii: „Suntem devastați”

Carlo Ancelotti head coach of Real Madrid and Vinicius Junior left winger of Real Madrid and Brazil during the LaLiga Santander match between RCD Mallorca and Real Madrid CF at Visit Mallorca Estadi on February 5, 2023 in Mallorca, Spain. RCD Mallorca v Real Madrid CF - LaLiga Santander, Spain - 05 Feb 2023,Image: 754218378, License: Rights-managed, Restrictions: RESTRICTED TO EDITORIAL USE, Model Release: no

Carlo Ancelotii a vorbit despre eșecul suferit de către Real Madrid împotriva celor de la Mallorca, scor 0-1.

Real Madrid a fost învinsă de către Mallorca, în deplasare, în cadrul etapei cu numărul 20 din campionatul Spaniei.

Gazdele au dat lovitura încă din primele minute ale partidei, când Nacho Fernandez și-a introdus mingea în propria poartă.

Mai mult, în minutul 60 al partidei, Marco Asensio a ratat o lovitură de la 11 metri, iar cele 3 puncte au fost luat de către cei de la Mallorca.

La finalul celor 90 de minute, Carlo Ancelotti s-a arătat extrem de dezamăgit de prestația elevilor săi. Totuși, antrenorul italian a anunțat că lupta la titlu nu este terminată, chiar dacă Barcelona este la 5 puncte distanță în fruntea clasamentului și are și un meci în minus jucat.

„Suntem devastați. Golul primit repede și penalty-ul ratat ne-au demoralizat total și au decis rezultatul final al partidei. Trebuie să ne concentrăm acum pe Campionatul Mondial al Cluburilor. Suntem nerăbdători.

Dacă am greșit primul 11? Nu am putut să-l joc pe Toni Kroos pentru că nu era sută la sută, iar Luka Modric avea nevoie de odihnă. O să luptăm pentru titlu până la final. Nu s-a terminat încă. Mai sunt destule meciuri.

L-am pus pe Asensio să bată penalty-ul și nu pe Rodrygo pentru că am considerat că ratarea de la Cupa Mondială încă îl afectează. Benzema și Modric sunt primii doi, după decid în funcție de cine joacă”, a spus Carlo Ancelotti, conform presei iberice.

Echipele de start de la Mallorca – Real Madrid:

Mallorca: Rajkovic – Copete, Raillo, Valjent, Maffeo – Galarreta, Sanchez, Costa – Kadewere, Kang-In, Muriqi

Real Madrid: Lunin – Carvajal, Nacho, Rudiger, Camavinga – Tchouameni, Valverde, Ceballos – Asensio, Vinicius, Rodrygo

Publicat: 05 02. 2023, 18:33