Real Madrid a făcut instrucție în La Liga după ce a fost umilită în Cupa Spaniei! Benzema a fost de neoprit și echipa lui Zidane o amenință pe Atletico

Real Madrid și i-a prelungit contractul și lui Casemiro

Real Madrid a făcut spectacol după ce a fost eliminată din Cupa Spaniei! Echipa lui Zinedine Zidane a bătut-o clar pe Alaves, scor 4-1, după un meci foarte bun.

După ce a părăsit Cupa Spaniei și a fost eliminată de o echipă din liga a treia, Real Madrid a rezolvat meciul încă din prima repriză și a condus cu 3-0 la pauză.

Cel mai bun jucător al oaspeților a fost Karim Benzma, care a reușit o dublă cu Alaves.

Alaves – Real Madrid 1-4. Benzema a reușit dubla și are cifre excelente

Real Madrid a dominat clar prima repriză și a șters impresia proastă lăsată în Cupa Spaniei, competiție în care s-a chinuit teribil și rivala Barcelona, care s-a calificat mai departe abia după prelungiri.

Casemiro a deschis scorul cu capul din centrarea lui Kroos, după un sfert de oră. În minutul 41, Benzema a dublat avantajul madrilenilor, dar Real nu s-a oprit aici. Hazard a făcut 3-0 după o preluare superbă, stabilind scorul pauzei pe Estadio Mendizorrotza: 0-3.

Joselu a înscris un gol superb pentru Alaves și a redus din diferență, însă gazdele n-au putut mai mult. Benzema a ieșit însă iar la rampă și a rezolvat ecuația meciului cu o execuție plasată.

Starul Realului a ajuns la zece goluri și 5 assist-uri în acest sezon de La Liga, dovedind din nou că este printre cei mai buni atacanți din lume.

După victoria de sâmbătă, Real Madrid a ajuns la patru puncte de Atletico Madrid, însă liderul din La Liga are două meciuri în minus.

Barcelona va juca și ea în deplasare în această etapă din La Liga: catalanii sunt favoriți să câștige duminică pe terenul celor de la Elche.

Echipa de start a Realului cu Alaves: Courtois – Lucas, Militao, Varane, Mendy – Kroos, Casemiro, Modric – Asensio, Benzema, Hazard

Publicat: 24 01. 2021, 00:33
Actualizat: 26 01. 2021, 00:21