„El Clasico” incendiar! Toni Kroos, reușită impresionantă din lovitură liberă în Real Madrid – FC Barcelona. Cum l-a ajutat Jordi Alba | FOTO

Real Madrid a dominat-o în prima repriză pe FC Barcelona. După un gol senzațional înscris de Karim Benzema, Toni Kroos a reușit să-și treacă și el numele pe tabelă cu o reușită impresionantă, aducând scorul la 2-0.

Toni Kroos a înscris pentru prima oară împotriva Barcelonei, la al 17-lea El Clasico din carieră.

Toni Kroos, reușită impresionantă din lovitură liberă pentru Real Madrid în duelul de foc cu FC Barcelona

Toni Kroos a reușit să înscrie dintr-o lovitură liberă deviată de Jordi Alba în propria poartă. Golul a venit în minutul 28, moralul formației catalane fiind la pământ după reușita demențială a francezului Karim Benzema.

Karim Benzema, reușita anului în La Liga

Real Madrid a deschis scorul încă din minutul 13, printr-o super execuție a lui Karim Benzema.

Lucas Vazquez, mijlocașul spaniol în vârstă de 29 de ani al lui Real Madrid, a centrat foarte bine de pe partea dreaptă, pentru Karim Benzema, sosit în viteză în marginea careului mic. Francezul a trimis la colțul scurt, dar nu oricum, ci a făcut-o cu călcâiul și l-a învins pe Ter Stegen, portarul neamț al Barcelonei, în vârstă de 28 de ani.

Karim Benzema a ajuns astfel la zece goluri marcate în 36 de derby-uri cu Barcelona disputate. De asemenea, francezul a bifat a șaptea partidă consecutivă din La Liga în care acesta înscrie. Este prima oară în cariera sa când reușește să marcheze în șapte meciuri consecutive în campionat. În aceste ultime partide, Benzema a marcat nu mai puțin de nouă goluri.

Echipele de start:

Real Madrid: Courtois – Lucas, Militao, Nacho, Mendy – Casemiro, Valverde, Modric, Kroos – Vinicius, Benzema

Barcelona: Ter Stegen – Dest, Araujo, Lenglet, Mingueza, Alba – Busquets, Pedri, De Jong – Messi, Dembele

Publicat: 10 04. 2021, 22:47
Actualizat: 10 04. 2021, 22:48