Solskjaer strikes again! United a învins-o pe Arsenal în Cupa Angliei și continuă seria uluitoare cu Ole pe bancă

Manchester United își continuă seria fantastică de victorii cu Ole Gunnar Solskjaer pe bancă. Într-o partidă disputată vineri, „diavolii” s-au impus cu 3-1 în deplasarea de la Londra, împotriva lui Arsenal, și s-au calificat în optimile Cupei Angliei.

United a început tare și a avut șansa deschiderii scorului încă din minutul 11, prin Alexis Sanchez. Atacurile au continuat și în minutul 31 același Sanchez s-a aflat la finalizare. De această dată nu a mai ratat ținta. După o pasă de geniu a lui Romelu Lukaku, chilianul  l-a driblat elegant pe Cech și a deschis scorul. Avantajul urma să fie dublat două minute mai târziu prin Jesse Lingard, după un nou asist al lui Lukaku. În minutul 43, Aubameyang a  redus din diferență, iar la pauză s-a intrat cu scorul de 2-1 pentru United.

În actul secund, Arsenal a încercat un joc de posesie, dar nu a amenințat serios poarta adversarilor. În cele din urmă golul a picat tot în poarta lor, cu 8 minute înaintea timpului regulamentar. Anthony Martial și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor și a stabilit rezultatul final, 3-1 pentru Manchester United, care merge în optimile FA Cup.

În urma acestui succes, United ajunge la 8 victorii consecutive din tot atâtea meciuri cu Solskjaer ca manager. „Diavolii” au marcat de 22 de ori și au primit 5 goluri. În partida următoare vor întâlni Burnley, pe teren propriu, în Premier League.

Publicat: 26 01. 2019, 09:37
Actualizat: 26 01. 2019, 09:38