Șoc în Primera! Real Madrid, învinsă de nou-promovata Girona, după un meci controversat. „Galacticii” au cerut un penalty, apoi au primit gol cu câlcâiul, din ofsaid

Campioana en titre Real Madrid a fost învinsă, duminică, în deplasare, cu scorul de 2-1, de nou-promovata Girona, în etapa a 10-a din campionatul Spaniei.

Isco a deschis scorul devreme, în minutul 12, la puțin timp după ce catalanii au lovit bara, iar totul părea că merge spre o victorie ușoară a Realului. În repriza a doua, madrilenii au cerut penalty, după un șut al lui Benzema și un henț al unui fundaș advers, dar arbitrul întâlnirii nu s-a lăsat înduplecat de proteste și meciul avea să ia o turnură neașteptată.

La doar trei minute distanță, Stuani a egalat, la capătul unei faze în care apărarea Realului nu a putut scoate mingea din careu, iar lovitura de teatru a venit în minutul 58. Atunci, după un contraatac, Maffeo a șutat din careu, iar Portu a trimis mingea în poartă, cu călcâiul, dintr-o poziție  de ofsaid.

În clasament, Real Madrid rămâne pe locul 3, la patru puncte de locul 2, ocupat de Valencia, și la opt de liderul FC Barcelona. Tot 20 de puncte are și Atletico Madrid, care se află pe 4. Girona ocupă poziția a 11-a, cu 12 puncte.

Girona: Bono – Maffeo, Espinosa, Juanpe, Muniesa, Aday – Portu (Kayode 82′), Pons, Nogue, Garcia (Timor 75′) – Stuani (Mojica 88′). Antrenor: Pablo Machin.

Real Madrid: Casilla – Achraf (Asensio 66′), Varane (Nacho 46′), Ramos, Marcelo (L. Vazquez 66′) – Kroos, Casemiro, Modric – Isco – Ronaldo, Benzema. Antrenor: Zinedine Zidane.

Alte rezultate înregistrate în etapa a 10-a din La Liga:

• FC Sevilla – Leganes 2-1
  • Athletic Bilbao – FC Barcelona 0-2
  • Atletico Madrid – Villarreal 1-1
  • Deportivo Alaves – Valencia 1-2
  • Getafe – Real Sociedad 2-1

Duminică, se vor mai disputa meciurile Eibar – Levante și Malaga – Celta Vigo. Luni, sunt programate partidele Espanyol – Real Betis și Las Palmas – Deportivo La Coruna.

Publicat: 29 10. 2017, 19:39
Actualizat: 29 10. 2017, 19:40