Șoc în Liga Națiunilor! Elveția a umilit Islanda în prima partidă a grupei: în minutul 71 era 5-0. Care a fost scorul final

Grupa a doua a Ligii A din Liga Națiunilor a oferit un rezultat pe care foarte puțini îl anticipau. Partida dintre Elveția și Islanda, două dintre echipele care au fost la Campionatul Mondial din Rusia, s-a terminat 6-0.

Naționala din „Țara Cantoanelor” a oferit un fotbal total cu naționala care a fermecat pe toată lumea în ultimii doi. Elvețienii au început ca din tun Liga Națiunilor și au marcat nu mai puțin de șase ori.

Scorul a fost deschis de Zuber, în minutul 13, dar scorul primei reprize a fost stabilit de Zakaria, în minutul 23. Repriza secundă a fost și mai necruțătoare pentru nordici.

Shaqiri a înscris în minutul 53, ca mai apoi Seferovic (67), Ajeti (71) și Mehmedi să stabliească scorul final.

Elveția ocupă primul loc al grupei 2 din Liga A, fiind urmată de Belgia și Islanda, fiecare cu câte zero puncte. Fiind o grupă formată din trei echipe, Belgia nu a jucat momentan.

Echipele de start:

• Elveția: Sommer – Mbabu, Schar, Akanki, Rodriguez – Zakari, Xhaka – Embolo, Shaqiri, Zuber – Seeferovic
  • Islanda:  Bjarnason – Saevarsson, Sigurdsson, Ingason, Skulason – Gislason, Sigurdsson, Palsson, Bjarnason – Bodvarsson, Sigurdason

Publicat: 08 09. 2018, 21:18
Actualizat: 08 09. 2018, 21:38