Situație incredibilă la Real: din 1995 nu s-a mai întâmplat așa ceva! „Galacticii” au remizat cu Levante, Marcelo a fost eliminat

Real Madrid a remizat, sâmbătă, pe teren propriu, scor 1-1, cu Levante, în etapa a treia din campionatul Spaniei. Gazdele au încheiat partida în inferioritate numerică, după eliminarea directă a lui Marcelo, din minutul 89, care a avut o intervenție dură asupra unui adversar, în careul advers.

Oaspeții au deschis scorul în minutul 12, prin mijlocașul dreapta Ivi, care a profitat de neatenția apărării gazdelor, la o aruncare de la margine, și a trimis mingea pe lângă portarul Kiko Casilla, de asemenea neglijent.

Până să egaleze, Real Madrid a rămas fără Karim Benzema, forțat să părăsească terenul după ce a acuzat probleme la piciorul drept, în zona coapsei. El a fost înlocuit cu Gareth Bale, în minutul 28.

Golul echipei pregătite de Zinedine Zidane a fost marcat de Lucas Vazquez, în minutul 36, din apropiere, după ce portarul celor de la Levante a respins în față mingea trimisă cu capul de către Sergio Ramos.

Spre finalul jocului, Real Madrid a ratat trei mari ocazii de 2-1. Mai întâi, șutul trimis de Asensio a fost respins de portarul Fernadez, apoi lovitura de cap a lui Bale a trecut puțin pe lângă poartă, pentru ca Toni Kroos să trimită în bară, în prelungiri.

• Real Madrid: Casilla – Carvajal, Nacho, S. Ramos, Marcelo – Llorente (Isco 62′), Kroos – Lucas V. (Kovacic 72′), Theo Hernandez – Benzema (Bale 28′). Antrenor: Zinedine Zidane.
  • Levante: Fernandez – I. Lopez (P. Lopez 20′), Postigo, Chema, Tono – Ivi (Samuel 88′), Lerma, Rober, Campana, Jason – Alegria (E. Boateng 55′). Antrenor: Juan Muniz.

Este al doilea meci consecutiv în care campioana en titre nu reușește să câștige, după remiza cu Valencia, scor 2-2, din etapa trecută. Real Madrid a acumulat cinci puncte în aceste trei runde și ocupă locul 4, la egalitate cu Levante, care se află pe 5.

2-2 cu Valencia în etapa a doua și 1-1 cu Levante în runda a treia sunt rezultatele care o întorc pe Real înapoi în timp. Din 1995 nu s-a mai întâmplat ca gruparea de pe Santiago Bernabeu să nu câștige primele două meciuri de pe teren propriu din startul unui sezon.

Publicat: 09 09. 2017, 16:01
Actualizat: 09 09. 2017, 16:02