Show total în Premier League! Arsenal – Liverpool 3-4, în derby-ul primei runde. Manchester, victorie cu Bournemouth. City s-a chinuit cu Sunderland. Toate rezultatele

Arsenal și Liverpool au oferit cel mai spectaculos meci al primei etape din Anglia.

Derby-ul primei runde promitea spectacol, chiar dacă Wenger nu putea conta pe Ozil și Giroud, iar Klopp nu-l avea la dispoziție pe Sturridge. Chiar și așa, s-a înscris de șapte ori într-o partidă nebună. Startul a fost dat în minutul 30, când Walcott a ratat un penalty scos tot de el. Același Walcott a avut nevoie de doar un minut pentru a-și lua revanșa și a deschis scorul, în minutul 31, cu un șut perfect, la colțul lung. Până la pauză, Coutinho a egalat cu o execuție din altă lume, o lovitură liberă bătuta excepțional, la care Cech a rămas spectator.

Repriza a doua a adus show-ul total. Lallana a marcat în minutul 49 din pasa lui Wijnaldum, Coutinho a făcut 3-1 din centrarea lui Clyne, iar acțiunea superbă a lui Mane, finalizată cu un șut imparabil, a dus scorul la 4-1. De acolo, Arsenal nu a mai avut nimic de piedut, iar Wenger a forțat. Oxlade-Chamberlain a înscris la un minut după golul lui Mane, Chambers a făcut 3-4 în minutul 75, din centrarea lui Cazorla, dar „tunarii” nu au mai găsit forța de a egala.

S-a terminat 3-4, după un prim meci în care cele două echipe au arătat de ce sunt în stare pe plan ofensiv.

Rezultatele primei etape din Premier League:

Duminică:

• 15:30 Bournemouth – Manchester United 1-3 (Smith 69 / Mata 40, Rooney 59, Ibrahimovic 64)
  • 18:00 Arsenal – Liverpool (Walcott 31, Oxlade-Chamberlain 64, Chambers 74 / Coutinho 45+2, 54, Lallana 49, Mane 63)

Sâmbătă, 14:30

• Hull – Leicester 2-1 (Diomande 45+1, Snodgrass 57 / Mahrez pen. 47)

Sâmbătă, de la 17:00

• Burnley – Swansea 0-1 (Fer 82)
  • Crystal Palace – West Brom 0-1 (Rondon 74)
  • Everton – Tottenham 1-1 (Barkley 5 / Lamela 59)
  • Middlesbrough – Stoke 1-1 (Negredo 11 Shaqiri 67)
  • Southampton – Watford 1-1 (Redmond 58 / Capoue 9)

Sâmbătă, de la 19:30

• Manchester City – Sunderland 2-1 (Aguero pen. 4, aut. McNair 88 / Defoe 71)
    Echipa folosită de City: Caballero – Sagna, Stones, Kolarov, Clichy – Fernandinho, Silva – Sterling, De Bruyne, Nolito – Aguero

Luni

• Chelsea – West Ham, 22:00

Un nou sezon de Premier League a debutat astăzi, iar Leicester este echipa spre care sunt ațintite toate privirile. Modesta formație condusă de Ranieri a reușit să câștige titlul sezonul trecut și acum toți suporterii așteaptă să vadă dacă „Vulpile” își vor putea apăra trofeul.

Până atunci, Leicester a stabilit deja o nouă bornă în campionatul Angliei: este prima echipă campioană din istoria Premier League care deschide sezonul. Echipa lui Ranieri a jucat primul meci cu Hull City, în deplasare, și a pierdut însă cu 2-1.

Publicat: 14 08. 2016, 20:21
Actualizat: 14 08. 2016, 20:28