Sergiu Radu a înscris pentru 1. FC Koln

Atacantul român a marcat, în minutul 84, al doilea gol al formației sale, reușita cu care a închis tabela (2-0 la Karlsruhe). Fostul jucător al Rapidului a marcat cu un șut precis, cu piciorul drept, fructificând o pasă venită de la Novakovic. În disputa care a consemnat prima victorie în noul sezon pentru "țapi", Umit Ozat, coechipierul lui Radu, a fost la un pas de moarte.

Astfel, în min 25, acesta s-a prăbușit pe gazon și a fost resuscitat cu mari eforturi, după care o ambulanță l-a transportat direct la spital. Medicii au declarat că internaționalul turc și-a revenit și că starea sa este stabilă, dar s-au abținut de la orice pronosticuri în ceea ce privește evoluția sa ulterioară.

În context, antrenorul lui Koln, Christoph Daum, a declarat că s-a rugat în cabină, la pauză, pentru viața jucătorului său și că este mulțumit că Divinitatea i-a dat ascultare. "Adu-l înapoi și, dacă e să câștigăm, îi vom dedica victoria", a spus fostul tehnician al lui Fenerbahce.

Publicat: 30 08. 2008, 11:50
Actualizat: 30 08. 2008, 15:35