Semne de viață de la Maxim! Românul a jucat din nou pentru Mainz, în Bundesliga, dar n-a fost cu noroc pentru echipa sa

Alexandru Maxim, decarul nemților de la Mainz, a reapărut în echipă în Bundesliga, în partida pe care formația antrenată de Sandro Schwarz a pierdut-o cu 2-1 în capitală, la Berlin, cu Hertha. Internaționalul român a intrat pe teren pe finalul partidei.

Marko Grujic (50) și Niklas Stark (60) au marcat pentru Hertha, în timp ce golul lui Mainz a fost, de fapt, un autogol, „reușit” de același Niklas Stark (46). Alexandru Maxim a fost introdus pe teren de Schwarz în minutul 79 al meciului din deplasare, când românul i-a luat locul lui Danny Lazza, însă n-a reușit nimic notabil.

În total, în acest sezon, Maxim a strâns 505 minute în tricoul lui Mainz, în 18 meciuri din toate competițiile, timp în care a marcat de trei ori și a livrat două pase decisive.

După înfrângerea cu Hertha, Mainz rămâne pe locul 12 în clasament, cu 30 de puncte, în timp ce Hertha Berlin ocupă locul opt, cu 35 de puncte.

Publicat: 03 03. 2019, 11:17
Actualizat: 03 03. 2019, 11:18