Șeful lui PSG, scene violente după Real Madrid – PSG! Nasser Al Khelaifi a agresat arbitrii și un angajat al echipei spaniole: „Te omor!”. Poliția a intervenit

Nasser Al Khelaifi a agresat arbitrii și un angajat al echipei spaniole

Real Madrid s-a calificat în sferturile de finală ale Ligii Campionilor după ce a învins pe PSG, 3-1. După partida de pe „Santiago Bernabeu” au existat incidente. Nasser Al Khelaifi, șeful echipei franceze, a agresat arbitrii și a fost nevoie de intervenția poliției.

Conducătorul lui PSG a amenințat cu moartea un angajat al celor de la Real Madrid, care-l filma.

Starea tensionată a pornit după o fază pe care a comentat-o și antrenorul parizienilor, Mauricio Pochettino (50 de ani).

Faza care a declanșat furia celor de la PSG: Real Madrid era condusă din minutul 39, dar a egalat prin Karim Benzema, în minutul 61. Donnarumma, portarul formației franceze, a fost incomodat de atacantul ibericilor și a greșit pasa către Achraf Hakimi. Astfel, mingea a ajuns la Vinicius, care i-a pasat lui Benzema și „vârful” lui Real a înscris. Dar, PSG a reclamat faptul că arbitrii VAR nu au intervenit la faza respectivă, între Benzema și Donnarumma fiind un contact la nivelul șoldurilor și posibil chiar în zona picioarelor. Practic, așa a revenit Real Madrid!

Cine a condus Real Madrid – PSG: Arbitru: Danny Makkelie; arbitri asistenţi: Hessel Steegstra, Jan de Vries; al patrulea oficial: Allard Lindhout. Arbitru video: Pol van Boekel; arbitru asistent video: Kevin Blom (toţi din Olanda).

În meciul Real Madrid – PSG, golurile au fost marcate de Benzema 61, 76, 78, respectiv Mbappe 39.

„Șeful lui PSG, Nasser Al Khelaifi, a ieșit din lojă țipând. A mers la vestiare pentru a căuta arbitrii, a lovit uși, scaune, iar toată scena a fost foarte neplăcută” au anunțat jurnaliștii de la Movistar Plus, iar cei de la COPE au completat: „A agresat arbitrii și a fost nevoie de intervenția poliției”.

Nasser Al Khelaif: „Te omor!”

Nasser Al Khelaifi a amenințat cu moartea un angajat al lui Real Madrid, care-l filma: „Te omor!”. Informația a fost oferită de „El Larguero”. Cameramanul respectiv înregistra pentru documentarul „Inside Real Madrid” și a fost suprins de Al Khelaifi.

„E fault la Donnarumma la faza primului gol. E clar, a fost o eroare. Nu căutăm scuze, trebuie să găsim soluții cât mai curând” a spus Leonardo, director al celor de la PSG, potrivit Canal+, iar antrenorul Mauricio Pochettino a afirmat: „Ce rușine! A fost fault la Donnarumma. Nu e posibil să nu vorbim despre această greșeală grosolană. Nu este posibil ca așa ceva să se întâmple în 2022…Nu e vorba de o greșeală, pentru că este un fault clar. Am văzut faza de 30-40 de ori, din toate unghiurile. Micile detalii contează, iar VAR nu a văzut un fault decisiv. Este un factor determinant, care a influențat starea echipelor și a stadionului. Am controlat jocul și ocaziile”.

Publicat: 10 03. 2022, 08:50