Se scufundă minunea RB Leipzig? Eșec usturător în fața lui Bayern Munchen

Bayern Munchen a câștigat, miercuri seara, meciul jucat pe teren propriu cu RB Leipzig, scor 3-0, în etapa a 16-a din campionatul Germaniei. În urma acestui rezultat, formația bavareză acumulează 39 de puncte și rămâne pe prima poziție, în timp ce Leipzig se menține pe locul 2, cu 36 de puncte.

Thiago Alcantara, în minutul 17, Xabi Alonso, în minutul 25, și Robert Lewandowski, din penalty, în ultimul minut al primei reprize, au marcat pentru Bayern Munchen.

Leipzig a evoluat cu un jucător mai puțin din minutul 30, din cauza eliminării lui Emil Forsberg.

Bayern Munchen: Neuer – Lahm, Martinez, Hummels, Alaba (Bernat 67′) – Vidal (Kimmich 75′), Alonso – Robben (Ribery 46′), T. Alcantara, D. Costa – Lewandowski. Antrenor: Carlo Ancelotti.

RB Leipzig: Gulacsi – Bernardo, Ilsanker, Orban, Halstenberg – Sabitzer (Burke 82′), Keita (Kaiser 46′), Demme, Forsberg – Poulsen, Werner (Selke 59′). Antrenor: Ralph Hasenhuttl.