Se resimte plecarea lui Ibra! AS Monaco – Paris Saint-Germain, scor 3-1, în etapa a treia a campionatului Franței

AS Monaco a câștigat meciul disputat, duminică seară, pe teren propriu împotriva campioanei en-titre Paris Saint-Germain, scor 3-1, în etapa a treia a campionatului Franței.

Internaționalul portughez Joao Moutinho a deschis scorul pentru AS Monaco în minutul 13, cu un șut din prima atingere de la aproximativ 16 metri, la care Kevin Trapp nu a putut să intervină. Edinson Cavani a avut șansa egalării în minutul 23. Scăpat singur cu portarul Subasic, atacantul uruguayan a șutat pe lângă poartă.

Cavani a marcat în repriza a doua, însă nu pentru 1-1, ci pentru 1-2, pentru că între timp gazdele își dublaseră avantajul, din penalty, prin Fabinho. Scorul final a fost decis în minutul 80, după un autogol al fundașului ivorian de la PSG, Serge Aurier.

AS Monaco: Subasic – Sidibe, Jemerson, Glik, Raggi, Mendy – Silva (Boschilia 90+1′), Fabinho, Moutinho, Bakayoko – Germain (Dirar 78′). Antrenor: Leonardo Jardim.

PSG: Trapp – Aurier, Kimpembe, Luiz (Meunier 62′), Kurzawa – Veratti (Matuidi 70′), Motta, Rabiot – Lucas (Ben Arfa 81′), Cavani, Di Maria. Antrenor: Unai Emery.

AS Monaco este prima în Ligue 1 după primele trei etape, cu două victorii și un egal, în timp ce Paris Saint-Germain, aflată la prima înfrângere din acest sezon, mai are două victorii și ocupă locul 5.