Se aprinde lupta în Anglia! Leicester pierde puncte după 2-2 cu West Ham. Tottenham se poate apropia la cinci lungimi. Programul ultimelor etape

Finalul de sezon în Premier League se anunță cu adevărat incendiar, după ce liderul surprinzător Leicester a pierdut puncte pe teren propriu, după remiza cu West Ham, scor 2-2.

Trupa lui Ranieri a deschis scorul prin golgheterul Jamie Vardy, care prin golul reușit în minutul 18 a ajuns la cota 22 în acest sezon. „Vulpile” păreau să se îndrepte spre un nou succes la limită, însă situația s-a schimbat radical din momentul în care același Vardy a văzut cartonașul roșu, în minutul 56.

West Ham a egalat prin Andy Carroll, care a transformat un penalty în minutul 84 și a preluat imediat conducerea grație unui gol reușit de Cresswell (86), cu un șut superb din afara careului.

Leicester a arătat încă o dată determinare și a reușit o egalare miraculoasă în minutul 90+4, tot dintr-un penalty. A marcat Ulloa și a adus un punct care poate conta enorm în lupta pentru titlu.

Leicester ajunge astfel la 73 de puncte după 34 de etape, iar Tottenham se poate apropia la 5 puncte, dacă o învinge pe Stoke City, în meciul programat luni seară.