Scorul zilei în Europa: 10-0. La pauză era 5-0, iar un jucător marcase deja un hattrick în decurs de 3 minute

Hearts este ca și promovată în prima ligă scoțiană, după ce a acumulat 66 de puncte în 25 de etape și are un avans de 20 de puncte în fața ocupantei locului doi, Hibernian.

În ultima etapă din al doilea eșalon scoțian, Hearts a făcut duminică scorul weekendului în Europa după ce a câștigat acasă cu un neverosimil 10-0 în fața ocupantei penultimului loc, Cowdenbeath. Cu această ocazie, olandezul Genero Zeefuik (24 de ani) a reușit o performanță rară în fotbal. Acesta a marcat primele trei goluri în numai 3 minute, între 26 și 29. E drept, două au fost din penalty, la a doua lovitură de pedeapsă fiind eliminat și jucătorul lui Cowdenbeath, Toshney. La pauză scorul a fost 5-0, celelalte două reușite aparținându-le lui Nicholson și Walker. Repriza a doua a copiat scorul primei părți, iar Gomis (’57), Ozturk (’61), Wilson (’68) și Sow (’70, ’74) au stabilit socul final, 10-0 în favoarea gazdelor.

Publicat: 28 02. 2015, 19:26
Actualizat: 28 02. 2015, 19:29