Scenariu fabulos în Primera. Patru portari au primit goluri în Sevilla – Espanyol 3-2. Beto, fostul goalkeeper al CFR-ului, înlocuit la pauză

Niciodată în istoria de 85 de ani a campionatului din Spania nu s-a întâmplat ca patru portari să primească gol în același meci. Istoria a fost scrisă duminică seară, în Sevilla – Espanyol 3-2, când titularii și rezervele celor două echipe au scos mingea din poartă

După 85 de ediții, Primera Division tot mai are recorduri care abia așteaptă să fie bătute. Și nu de Messi sau Cristiano Ronaldo, principalii actori ai primei ligi spaniole. Ci la un meci banal la prima vedere, precum Sevilla – Espanyol. Probabil că nimeni nu se aștepta ca jocul să fie atât de nebun! Dar s-a terminat 3-2, cu 11 cartonașe galbene plus un roșu văzut de goalkeeperul catalanilor, Casilla. Și cu un record incredibil pentru fotbalul european.

Concret, toți cei patru portari care au evoluat în acest meci au primit gol. Cum s-a întâmplat, însă, acest lucru? Evident, Casilla, eliminat în minutul 40 pentru un henț în afara suprafeței proprii, încasase deja două goluri, de la Figueiras (26) și Vitolo (35). Iar înlocuitorul său, Pau, a fost și el învins de Iago Aspas, în minutul 89, golul care, practic, a adus victoria Sevillei! Iar de cealaltă parte, Beto, fostul portar al CFR-ului, a fost învins de Stuani, din penalty, în minutul 15. După pauză, portughezul a fost schimbat cu Rico, ibericul fiind și el învins de Sanchez (77). A fost pentru prima dată în ultimii 25 de ani când într-un meci din prima ligă din Spania au jucat patru portari, de la un Rayo – Osasuna, care a avut însă particularitatea de a fi întrerupt și reluat la o dată ulterioară. Ultimul meci jucat în Spania cu patru portari în care jocul a curs normal a avut loc în octombrie 1961, un Sevilla – Betis. Dar în niciunul dintre aceste jocuri nu s-a întâmplat ca fiecare portar să primească gol!

Publicat: 01 02. 2015, 23:17
Actualizat: 01 02. 2015, 23:18