Scenariu de Hollywood în Spania: Un fost jucător al CFR-ului, eliminat într-un meci fabulos. Ce s-a întâmplat

Emmanuel Culio, fostul fotbalist al CFR-ului, joacă acum în liga secundă spaniolă, la echipa Las Palmas, liderul campionatului. Duminică, echipa din Canare a câștigat cu 5-3 meciul contra lui Zaragoza, după un joc incredibil: cu trei jucători mai puțin pe teren, eliminați în mai puțin de trei minute, Las Palmas a marcat, imediat după ce Zaragoza redusese din handicap

După 20 de etape disputate în liga secundă spaniolă, Las Palmas are 42 de puncte și e lider, cu patru puncte mai mult decât Sporting Gijon, fiind o candidată certă la promovare. Duminică, echipa cu cel mai bun atac din Segunda nu s-a dezis de această calitate, câștigând cu 5-3 meciul de pe teren propriu contra lui Real Zaragoza. Și, dacă scorul vă uimește, n-ați aflat nimic despre evoluția partidei.

1 gol și 2 pase decisive a reușit Culio în 13 meciuri la Las Palmas în acest sezon

Cel puțin în primele 72 de minute, timp în care scorul a ajuns la scorul de 4-1, jocul n-a fost deloc dur, iar Las Palmas nu a încasat nici măcar un galben. De aici însă, totul s-a schimbat! Un fault al lui Nauzet a fost penalizat cu galben de către arbitrul Piñeiro Crespo. Protestele mijlocașului dreapta al lui Las Palmas nu au fost primite bine de arbitru, care i-a arătat al doilea cartonaș galben, iar Nauzet a fost eliminat (72). Un minut mai târziu, Angel, fundașul stânga al echipei din Canare a fost și el eliminat. Iar în minutul 75, adică în decurs de doar trei minute, Emmanuel Culio, fostul mijlocaș al CFR-ului, a fost și el eliminat pentru proteste! Dar chiar și așa, Las Palmas a rezistat. Și a marcat în minutul 86 prin Mesa, după ce Willian marcase pentru Zaragoza, reușind, în cele din urmă, să câștige cu 5-3.

Publicat: 12 01. 2015, 09:22
Actualizat: 12 01. 2015, 10:02