Scandal uriaș în fotbal: Ander Herrera este anchetat pentru implicarea în meciuri trucate

Ander Herrera, mijlocașul lui Manchester United, este ultimul nume implicat în scandalul meciurilor trucate din Spania.

Poliția investighează meciul Levante – Real Zaragoza, din ultima etapă a sezonului 2010-2011. Meciul a fost câștigat cu 2-1 de Zaragoza, care s-a salvat astfel de la retrogradare.

Fiecare jucător al Zaragozei ar fi primit câte 120.000 de euro pentru a nu-și da prea mult interesul în acel meci. Herrera, 25 de ani, este anchetat faptul că nu a declarat la departamentul anti corupție banii primiți de la președintele clubului. Jucătorul a evoluat 72 de minute în meciul amintit. Cotidianul Marca anunță că Herrera ar putea fi chemat să depună mărturie în acest caz.

Aflat acum în Premier League, Ander Herrea a jucat în prima repriză a meciului pe care Manchester United l-a terminat la egalitate, scor 2-2, cu West Brom, luni seară.

Conform Marca, la partida din mai 2011 la Levante, echipă antrenată atunci de Pedro Rostoll, au fost titulari Munúa, Javi Venta, Roda, Ballesteros, Cerra, Pallardó, Torres, Montero, Muñoz, Rubén și Stuani. Rezerve au fost Reina, Robusté, Jordá, Iborra, Juanfran, Caicedo și Wellington Silva.

Echipa Real Zaragoza, antrenată atunci de Javier Aguirre, a început jocul cu Leo Franco, Diogo, Da Silva, Jarosik, Paredes, Ponzio, Lafita, Ander Herrera, Gabi, Boutahar și Uche. Rezerve au fost Doblas, Jorge López, Lanzaro, Bertolo, Pinter, Obradovic și Braulio.