Șansă uriașă pentru Pușcaș. Transferul care îi deschide cea mai mare oportunitate din carieră puștiului minune din România

Pablo Osvaldo (28 de ani) s-ar putea despărți de Inter în această iarnă, după ce a avut o reacție incredibilă la adresa coechipierului său, Icardi, în disputa Juventus – Inter 1-1. George Pușcaș ar deveni astfel o prezență constantă în lotul lui Mancini.

Autor al golului de 1-1, Icardi a avut ocazia să aducă o victorie nesperată pentru trupa lui Mancini, în minutul 87, dar a tratat superficial o fază în care dacă ar fi pasat șansele să se înscrie erau foarte mari. Extrem de nervos că vârful nu a fost altruist, Osvaldo s-a repezit spre acesta pentru a-i aplica o corecție fizică, doar intervenția de ultim moment a lui Guarin calmând cât de cât spiritele.

Șefii lui Inter nu au tolerat deloc bine ieșirea jucătorului care în sezonul trecut a îmbrăcat tricoul lui Juventus și încearcă să îl redirecționeze spre altă echipă, anunță presa din Italia. Icardi este împrumutat de la Southampton, iar de serviciile lui sunt în acest moment interesate Torino și Boca Juniors.

Șansă pentru Pușcaș?

Dacă mutarea se va concretiza, ar fi o șansă în plus pentru ca românul George Pușcaș să prindă câteva meciuri în acest sezon la prima echipă a nerrazzurilor. În vârstă de 18 ani, vârful crescut la Oradea nu a debutat încă într-un meci oficial pentru Inter, deși a fost de mai multe ori convocat în lotul primei echipe (ultima oară, Mancini l-a păstrat în lot chiar pentru disputa cu „Bătrâna Doamnă”).

El a impresionat în schimb la Inter Primavera, unde are o rată incredibilă de goluri: 15 în 9 partide.

• După prestațiile bune de la Inter Primavera, George Pușcaș a fost convocat de Anghel Iordănescu pentru amicalul României cu Danemarca, câștigat de „tricolori” cu 2-0, dar nu a bifat niciun minut
  • George Pușcaș a fost inclus de goal.com în lista cu cei mai buni 50 de jucători sub 18 ani. Atacantul lui Inter a fost singurul fotbalist român prezent în acest grup select

Publicat: 11 01. 2015, 15:00
Actualizat: 11 01. 2015, 15:01