S-au dezlănțuit în repriza a doua!** Lyon merge în finala Cupei după 4-0 cu Ajaccio

Olympique Lyon s-a calificat în finala Cupei Franței după ce a reușit să învingă în deplasare pe corsicanii de la GFCO Ajaccio, echipă care activează în cea de-a treia divizie. După o primă repriză sterilă, elevii lui Claude Puel au început recitalul de goluri. Lacazette a deschis scorul în minutul 59, iar Lisandro (73′), Grenier (80′) și Gomis (90′) au stabilit rezultatul final.

Cei de la Lyon vor întîlni în finală câștigătoarea meciului dintre Quevilly (liga a treia)și Rennes. Competiția knock out reprezintă pentru multipla campioană a Franței o șansă mare de a pune mâna pe un trofeu în acest sezon. În Ligue 1, Lyon este la zece puncte în spatele prinelor două clasate, Montpellier și PSG, și are șanse minime să ia titlul.