S-au dat englezii de gol? Mesajul ciudat care anunță unul dintre transferurile iernii în Premier League. Jucătorul de 30 de milioane € gonit de Mourinho

Olandezul Memphis Depay (22 de ani) s-ar putea despărți de Manchester United în această iarnă, dar va rămâne foarte probabil în Premier League.

Mijlocașul pentru care diavolii plăteau 30 de milioane de euro în 2015 nu s-a adaptat pe Old Trafford și nu a reușit să se impună în primul 11 nici sub comanda lui Louis Van Gaal, nici în mandatul lui Jose Mourinho, iar presa din Albion anunță că experiența sa la United se apropie de sfârșit.

Depay e dorit de conaționalul său Ronald Koeman la Everton, iar clubul din Liverpool a oferit duminică seara un indiciu important că mutarea se va și realiza. Clubul obișnuiește să-și țină la curent fanii cu realizările jucătorilor convocați la echipele naționale, iar printre mesajele postate în această pauză internațională s-a „strecurat” și unul despre jucătorul lui Manchester United.

Pauză în Guineea, unde gazdele conduc cu 1-0 RD Congo, echipa lui Yannick Bolasie. În alt meci, Memphis Depay a adus-o pe Olanda în avantaj, cu Luxemburg”, au scris cei de la Everton pe contul oficial de Twitter alimentând și mai mult speculațiile.

• Intrat pe teren la pauza partidei Luxemburg – Olanda 1-3, Depay a reușit o dublă și le-a adus victoria batavilor

E o practică obișnuită în Premier League ca echipele să ofere informații despre internaționali, dar nu se întâmplă niciodată să o facă despre un jucător al unei rivale.

În această săptămână tehnicianul „caramelelor”, Ronald Koeman, vorbea despre un interes pentru Depay. „Mi-aș dori să îl am sub comandă. Cred că e un jucător interesant, cu calități foarte bune. Are nevoie doar de meciuri în picioare„, a declarat Koeman pentru Fox Sports Olanda.

În vârstă acum de 22 de ani, Memphis Depay a reprezentat una din surprizele Olandei la CM 2014, când Portocala Mecanică a câștigat finala mică cu Brazilia, scor 3-0. Depay a fost unul dintre cei mai buni jucători olandezi și a terminat turneul final cu două goluri. Mijlocașul a făcut apoi un sezon foarte bun la PSV Eindhoven, cu 22 de goluri marcate în 30 de partide jucate în Eredivisie, urmat de transferul la United. Deși a lucrat cu omul care îl promovase și în echipa națională, Louis Van Gaal, Depay nu s-a impus, iar acum despărțirea de United pare iminentă.

Publicat: 14 11. 2016, 10:59
Actualizat: 14 11. 2016, 11:00