S-a terminat norocul lui Mourinho! United nu a avut nicio șansă în derby-ul orașului Manchester: cum s-a terminat meciul în care City a făcut ce a vrut

City a învins United, scor 3-1, în derby-ul orașului Manchester. Campioana en-titre a revenit pe primul loc, în timp ce băieții lui Jose Mourinho au suferit primul eșec după trei victorii consecutive în toate competițiile. City a ajuns de asemenea la 15 goluri marcate în ultimele trei jocuri.

David Silva a deschis scorul în minutul 12, din pasa celuilalt Silva, Bernando. Aguero a majorat avantajul gazdelor în startul reprizei secunde, iar Mourinho a intrat în criză. L-a aruncat pe Lukaku în luptă, iar la doar un minut a venit golul de 2-1. Belgianul a fost faultat de Ederson în careu, iar Martial a marcat de la 11 metri. United nu a reușit să înscrie și al doilea gol, iar Gundogan a marcat din apropiere pentru 3-1, în minutul 86, după o pasă de geniu a lui Bernardo Silva.

Iar cifrele derby-ului arată horror pentru Mourinho și ai lui: 65% – 35% la posesie, 17-6 la șuturi spre poartă, 5-1 la șuturi pe poartă, 5-1 la cornere.

Manchester City a ajuns la 32 de puncte, în timp ce Liverpool se află pe locul secund, cu 30 de puncte. Chelsea completează podiumul, cu 28 de lungimi. Cele trei rămân neînvinse după 12 runde. Manchester United se află pe locul 8, cu 20 de puncte, la egalitate cu Watford și Bournemouth.