S-a retras „Burebista” din fotbalul internațional. Are 45 de ani și a apărat un penalty la CM din Rusia

Egipteanul Essam El-Hadary (45 de ani), portar la Ismaily, cel mai vârstnic jucător care a evoluat la Cupa Mondială, a anunțat, azi, că se retrage din națională, potrivit BBC. El urmează să joace doar la echipa sa de club, cu care mai are contract până pe 30 iunie 2019.

La 45 de ani și 161 de zile, colegul lui Salah din reprezentativa Faraonilor a stabilit recordul inedit în ultimul meci din Grupa A a turneului din Rusia, 2-1 pentru Arabia Saudită, partidă în care a parat o lovitură de la 11 m, când selecționata sa conducea cu 1-0. La 45 de ani, Essam El-Hadary a devenit cel mai în vârstă jucător care prinde minute la Cupa Mondială. Titularizat contra Arabiei Saudite, într-un meci fără miză pentru Grupa A, goalkeeper-ul a ieșit în evidență în minutul 41, când a apărat penalty-ul executat de Fahad Al Harbi, atacantul saudiților.

„După 22 de ani, 4 luni și 12 zile, am ales cel mai bun moment pentru a-mi agăța mănușile în cui. Sunt foarte mândru că am evoluat în 159 de meciuri pentru țara mea”, a spus Essam, conform sursei citate. În carieră, El Hadary a adunat 159 de selecții și a câștigat de patru ori Cupa Africii.

Publicat: 07 08. 2018, 17:03
Actualizat: 07 08. 2018, 17:20