„S-a luat cu mâinile de cap!” Lui Guardiola nu i-a venit să creadă: și-a pierdut un jucător „în drumul spre vestiare”

Barcelona a reușit să câștige meciul cu Gijon cu 3-1, dar succesul a fost umbrit de accidentarea lui Alexis Sanchez. Chilianul a intrat pe teren în minutul 59, în locul lui Cesc, dar s-a accidentat în prelungirile partidei după un sprint. Cel mai probabil, Sanchez s-a accidentat la adductori. Imediat a cerut schimbarea, iar Pep s-a luat cu mâinile de cap, nevenindu-i să creadă! Jucătorul a fost nevoit să părăsească tereul, însoțit de medic și maseur.

După meci, Pep a declarat că „Alexis va lipsi trei sau patru săptămâni”. Puțin mai târziu, Barcelona a dat publicității un comunicat prin care se spune că „jucătorul va reveni în 10-15 zile”.

Sanchez a jucat miercuri în meciul amical SUA-Chile și nu a putut ajunge la timp la antrenamente, sosind în Spania abia vineri. Forțat de absența lui Messi, Guardiola a fost nevoit să-l introducă după pauză, echipa sa evoluând în 10 jucători, iar scorul era 1-1.

Publicat: 04 03. 2012, 11:13
Actualizat: 04 03. 2012, 11:14