Rusescu, one man show în Cupa Ligii: Braga-Belenenses 5-0! Românul a făcut ce a vrut în teren: gol, penalty, eliminare și pasă de gol

Românul Raul Rusescu și-a confirmat statutul de om de bază la Sporting Braga și în meciul pe care formația portugheză l-a susținut contra lui Belenenses în Cupa Ligii (5-0). Fostul stelist a făcut de toate și a fost din nou decisiv pentru echipa sa în momente-cheie ale jocului.

Întâi, în minutul 3 a recuperat un balon și a fost faultat în careu, fază din care Braga s-a ales cu superioritate numerică și cu un penalty, pe care Alan l-a transformat. Apoi, Rusescu și-a ajutat formația să iasă din impas într-un moment ce se putea dovedi critic. Vukcevic a fost și el eliminat, dar același atacant româna fost cel care i-a pasat decisiv lui Rafa, care a majorat diferența. Până la pauză, Braga a mai punctat o dată prin Luiz Carlos, iar în partea secundă Alan a făcut dubla.

Raul Rusescu a rămas în teren până la finalul celor 90 de minute, semn că acumulările fizice din perioada petrecută la Sevilla își fac simțite efectele. Iar rămânerea sa a avut consecințe inclusiv pe tabelă, deoarece românul a închis jocul cu o execuție caracteristică, după ce l-a fixat pe portarul advers. A patra reușită a fostului stelist în tricoul lui Sporting Braga.

Vezi mai jos cele mai importante momente ale meciului:

FINAL DE MECI! Braga este prima în grupa C a Cupei Ligii Portugaliei, cu maximum de puncte după trei etape.

Min 82 – GOOOOOOOOL RUSESCU, GOL BRAGA 5-0: Românul a primit o pasă de la Baiano, și-a așezat mingea cu dreptul și a trimis în stânga portarului

Min 70 – GOL BRAGA 4-0: Alan face dubla și majorează diferența

Min 46 – Începe repriza secundă

PAUZĂ‚

Min 43 – GOL BRAGA 3-0: Luiz Carlos majorează diferența după o pasă venită de la Rafa

Min 41 – GOL BRAGA 2-0: Rusescu combină în careu cu Rafa, care înscrie după ce reprimește de la român

Min 31 – A Vukcevic vede al doilea cartonaș galben și o lasă și pe Braga în 10 oameni

Min 4 – GOL BRAGA 1-0: Alan înscrie din penalty

Min 3 – A Roșu pentru gazde: Meira îl faultează în careu pe Rusescu și este eliminat