Rusescu, aproape de un moment memorabil: le-a arătat spaniolilor de ce a fost golgheterul Stelei! Ce a reușit la doar 7 minute după debut și reacția fanilor

Perioada de așteptare pare să fi luat sfârșit pentru Raul Rusescu, care astăzi a prins în sfârșit câteva minute în tricoul Sevillei, după aproape 3 luni de așteptare!

Fostul atacant al Stelei a fost inclus în lot de tehnicianul Unai Emery pentru meciul cu Osasuna, scor 2-1, și a debutat în La Liga în ultimele minute ale partidei.

Ar fi fost prea frumos
Cu 7 minute înainte de final, Rusescu a fost trimis pe teren în locul columbianului Bacca și în primul minut de prelungire a ratat o șansă imensă să-și treacă în cont și primul gol în campionat pentru Sevilla.

Fază de vârf veritabil
Rămas singur cu Andrés Fernández, după ce a dejucat perfect ieșirea la off-side a fundașilor adverși, a trecut prin dribling de acesta, dar și-a prelungit prea mult balonul. Rusescu a intrat în unghi și, deși poarta era goală, a trimis paralel cu linia porții, din cădere.

Ar fi fost un debut de vis pentru Rusescu, care a trăit un adevărat calvar după transferul la gruparea roș-albă. Acesta a prins doar două meciuri în preliminariile Europa League, cu Mladost Podgorica, când a și reușit o dublă. De atunci însă, Rusescu nu a mai prins nici lotul la Sevilla. Adus cu 2.5 milioane de euro de la Steaua, golgheterul Ligii 1 a fost considerat nepregătit de șefii Sevillei și a fost pus la un program special de pregătire.

Fanii îl vor în teren

Iar fanii Sevillei par convinși de cele arătate de Rusescu în cele aproape 10 minute petrecute pe teren cu Osasuna. Iată doar câteva din reacțiile acestora, pe rețelele de socializare:

„Rusescu a fost foarte bun cât a jucat! Eu l-aș băga mai mult pe teren!”

„Tot ce vreau să spun e atât: îmi place Rusescu. E un luptător și are mobilitate”

„Pentru cât de puțin a jucat, Rusescu s-a descurcat excelent. Trebuie să intre mai mult”