Ronaldo și Bale s-au certat pe teren după o fază de joc. Publicul a fost de partea portughezului. Reacția lui Ancelotti

Real Madrid s-a impus fără probleme în meciul cu Espanyol, scor 3-0, partidă contând pentru etapa a 18-a din Primera Division. Golurile gazdelor au fost marcate de James Rodriguez (min. 12), Bale (min. 28) și Nacho (min. 76).

În ciuda victoriei categorice, au existat și momente de tensiune pe parcursul partidei. Cristiano Ronaldo și Bale s-au certat pe teren, în minutul 72, la finele unui contraatac. Cei doi au declanșant o acțiune rapidă care a luat prin surprindere apărarea oaspeților, iar galezul a fost cel care a încheiat faza cu șut. Ronaldo i-a reproșat că nu i-a pasat, portughezul aflându-se în poziția ideală de a marca. Chiar dacă a marcase un gol fabulos în minutul 28, Bale a fost apostrofat de fanii madrileni pentru că nu i-a pasat lui Ronaldo.

Nemulțumirea lui Ronaldo a fost generată de faptul că partida contra catalanilor a oprit seria de 17 meciuri consecutive în care acesta a marcat.

„Bale a făcut un meci bun. Fanii au cerut o pasă la acea fază, dar el era într-o poziție bună de a marca. E bine să fii altruist în unele momente, dar dacă cineva e egoist, vom repara asta. Relația dintre cei doi jucători este bună”, a declarat Carlo Ancelotti după meci.

Real Madrid a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 3-0, echipa Espanol Barcelona, într-un meci din etapa a XVIII-a a campionatului Spaniei.

Golurile au fost marcate de James ’12, Bale ’28 și Nacho ’77.

Madrilenii au rămas în inferioritate numerică în minutul 53, când a fost eliminat Coentrao.

Partidele Malaga – Villarreal, Celta Vigo – Valencia și Eibar – Getafe au loc tot sâmbătă, meciurile Almeria – FC Sevilla, Athletic Bilbao – Elche, Granada – Real Sociedad și FC Barcelona – Atletico Madrid se vor disputa duminică, iar întâlnirea Rayo Vallecano – Cordoba este programată luni.

Publicat: 11 01. 2015, 13:01
Actualizat: 11 01. 2015, 13:02