Robert Lewandowski, ratare uriașă în primul „El Clasico” din cariera polonezului | VIDEO

Robert Lewandowski a ratat cea mai mare ocazie a Barcelonei în prima repriză din „El Clasico”.

Polonezul putea egala în minutul 25, dar n-a fost în stare să marcheze din fața porții, iar la pauză scorul a fost 2-0 pentru cei de la Real Madrid.

Duelul dintre Real Madrid și Barcelona este Live Video Online pe prosport.ro.

Robert Lewandowski, ratare imensă în primul „El Clasico” al carierei

Karim Benzema a fost cel care a deschis scorul în „El Clasico”, însă Barcelona putea egala prin Robert Lewandowski, golgheterul pe care l-a adus de la Bayern.

În minutul 25, Lewandowski a reluat peste poartă, într-un moment în care se afla în cădere. Partida este una specială pentru atacantul naționalei Poloniei, aflat la primul derby cu Real Madrid de la sosirea pe „Camp Nou”.

În cele 8 sezoane petrecute la München, Lewandowski a contabilizat nu mai puțin de 375 de meciuri, în care a înscris de 344 de ori și a oferit 72 de asist-uri. Mai mult, a cucerit 20 de trofee ca fotbalist al lui Bayern: 8 titluri, 1 Champions League, 3 Cupe, 1 Supercupă a Europei, 6 Supercupe ale Germaniei și 1 Mondial al Cluburilor.

Real Madrid – FC Barcelona | Echipele de start

• Real Madrid: Lunin – Mendy, Alaba, Militao, Carvajal – Modric, Tchouameni, Kroos – Valverde, Benzema, Vinicius
    Rezerve: Lopez, Canizares, Asensio, Camavinga, Diaz, Nacho, Hazard, Vazquez, Odriozola, Rodrygo, Rudiger, Vallejo
    Antrenor: Carlo Ancelotti
  • Barcelona: Ter Stegen – Balde, Garcia, Kounde, Roberto – De Jong, Busquets, Pedri – Raphinha, Lewandowski, Dembele
    Rezerve: Pena, Tenas, Alba, Alonso, Fati, Gavi, Kessie, Pique, Torre, Torres