Riyad Mahrez, desemnat jucătorul anului în Premier League! Atacantul lui Leicester, primul fotbalist african care obține această distincție

Asociația Fotbaliștilor Profesioniști din Anglia l-a desemnat pe fotbalistul echipei Leicester, Riyad Mahrez, jucătorul anului în Premier League. În vârstă de 25 de ani, Mahrez este este primul jucător african care câștigă acest trofeu.

Atacantul echipei Leicester City, Riyad Mahrez a fost desemnat, duminică, de Asociația Fotbaliștilor Profesioniști din Anglia, jucătorul anului în Premier League. În vârstă de 25 de ani, Mahrez, are 17 reușite și 11 pase de gol în cele 35 de meciuri jucate până acum. Riyad Mahrez este primul jucător african care primește acest premiu din partea Asociației Fotbaliștilor Profesioniști din Anglia.

Riyad Mahrez i-a devansat în lupta pentru trofeu pe colegii de la Leicester City, Jamie Vardy și N’Golo Kante, pe Harry Kane de la Tottenham, Mesut Ozil de la Arsenal și pe Dimitri Payet de la West Ham.

„Meritele sunt ale colegilor și antrenorului Claudio Ranieri. Fără ajutorul lor, nu aș fi marcat și nu aș fi primit acest premiu. Suntem o echipă și le dedic acest premiu. Este o onoare să fiu primul jucător african care primește acest premiu. „, a spus Riyad Mahrez, fotbalist venit la Leicester City în 2014, de la echipa din liga secundă franceză, Le Havre.

În vârstă de 20 de ani, fotbalistul echipei Tottenham Hotspur, Dele Alli, a fost desemnat cel mai bun tânăr fotbalist din Premier League.

Leicester City, liderul clasamentului din Premier League, a câștigat, duminică, scor 4-0, meciul jucat pe teren propriu cu Swansea City, formație care se află pe locul 15, în etapa a 35-a din campionatul Angliei. Golurile partidei au fost marcate de Ryad Mahrez, în minutul 10, Leonardo Ulloa, care a reușit o „dublă”, în minutele 30 și 60, și Marc Albrighton în minutul 85, la doar trei minute după ce a fost introdus pe teren.Trupa pregătită de Claudio Ranieri este la opt puncte de Tottenham, ocupanta locului secund, însă are un meci în plus.Leicester a ajuns astfel la 22 de victorii în acest sezon și este aproape campioană.