Rezultat șocant în Cupa Germaniei! Leverkusen s-a făcut de râs, la 3 zile după victoria cu Bayern Munchen

Surpriză uriașă în optimile Cupei Germaniei. Bayer Leverkusen nu a făcut față divizionarei secunde, Heidenheim, în fața căreia a cedat cu 2-1, după ce la pauză conducea cu 1-0.

Leverkusen a început partida cu cea mai bună echipă. Peter Bosz și-a trimis în teren toate vedetele, printre care Paulinho, Alario, Bailey sau Brandt, dar jocul s-a ridicat la nivelul așteptărilor doar în primele 45 de minute. A atacat în valuri, iar rezultatele au venit pe finalul de repriză, când Brand marca, în minutul 44, cu un șut din interiorul careului.

După pauză, Heidenheim a revenit spectaculos. La două minute de la reluare, Dovedan a luat o cursă pe cont propriu și l-a învins pe Hradecky cu un șut din apropiere. Divizionara secundă a continuat să domine, Bosz a efectuat câteva modificări, dar insuficient. Înpinse de la spate de publicul numeros, gazdele au mai punctat în minutul 72, prin mijlocașul Multhaup, care a profitat de greșelile din apărarea adversă.

Scor final 2-1, iar Heidenheim merge în sferturile Cupei Germaniei, acolo unde s-a mai calificat și Hamburger SV.