Rezultat SF la un meci de fotbal. În minutul 78 conduceau cu 4-3. Nimeni nu ar putea ghici cât s-a terminat partida

Borgata Terrenove, o echipă din liga a opta italiană, a câștigat cu 14-3 meciul cu Bagheria, disputat în Cupa Siciliei. Scorul pare neverosimil, însă lucrurile sunt și mai ciudate: jucătorii lui Bagheria și-au marcat opt autogoluri în ultimele minute pentru ca Partinicaudace să nu se califice în faza următoare

• În minutul 78, scorul era 4-3 pentru Borgata. Două minute mai târziu, Borgata făcea 6-3, iar autogolurile începeau să curgă

Fotbalul italian a fost zguduit în ultimii ani de câteva scandaluri importante privind meciurile aranjate. A fost mai întâi Calciopoli, în urma căruia Juventus a fost retrogrdată în Serie B. Iar în 2011, Calcioscommesse a adus un nou prejudiciu important de imagine fotbalului italian, după ce s-a demonstrat că peste 30 de echipe au fost implicate în meciuri aranjate pentru facilitarea unor anumite rezultate pentru pariori. Însă în ciuda sancțiunilor destul de importante, jucătorii nu s-au oprit.

Revenim în 2014, într-un meci din Cupa Siciliei care a opus două echipe de liga a opta – Borgata Terrenove și Bagheria. Un meci încheiat cu un scor neverosimil: 14-3! Asta după ce în minutul 80, tabela arăta doar 4-3. Ce s-a întâmplat însă? Agenția Reuters susține că cele două echipe de liga a opta au evoluat normal până în ultima parte a jocului, când Borgata a marcat două goluri între minutele 78 și 80 și s-a distanțat la 6-3. Cum Bagheria nu mai avea nicio șansă la calificarea în faza următoare a competiției, trei jucători au început să marcheze în proprie poartă. Autogol după autogol după autogol! În total, opt!

Motivul? Cele două echipe evoluau într-o grupă de trei, prima echipă urmând să se califice în faza următoare. Pentru ca Borgata să meargă mai departe, avea nevoie de o victorie la 11 goluri, astfel putând să o depășească la golaveraj pe Partinicaudace, care câștigase meciul direct cu 7-0. „Căpitanul lor mi-a spus că ei preferă ca Borgata să meargă mai departe în dauna lui Partinicaudace. Jocul a fost spectaculos până când cei de la Bagheria au marcat opt autogoluri. Federația italiană a anunțat că va supune partida unei anchete, vinovații urmând să fie pedepsiți.

Publicat: 08 02. 2014, 10:46
Actualizat: 08 02. 2014, 18:46