Revenire de vis pentru Diego Costa la Atletico! Atacantul a marcat la numai câteva minute după ce a fost introdus pe teren

Diego Costa a avut nevoie de numai cinci minute pentru a marca în tricoul lui Atletico, la redebutul său pentru formația din Capitală. În partida de Cupă cu Lleida, Costa a fost introdus în locul lui Correa, iar Griezmann în locul lui Torres, la scorul de 2-0, fiind primul meci al atacantului după o pauză de șase luni. Servit ideal din partea stângă de Juanfran, Costa a plonjat și a deviat la colțul lung pentru 3-0.

Torres a marcat pentru 2-0 în meciul de Cupă cu Lleida, dar Simeone a decis să-i ofere lui Costa primele minute pe teren după o absență îndelungată. Chelsea și Atletico au bătut palma în vară pentru revenirea atacantului la Madrid, dar spaniolii au avut interzis la transferuri, astfel că mutarea s-a putut realiza tocmai acum, în ianuarie. În tot acest timp, Costa a stat pe bară, după modelul Arda Turan la Barcelona.

Costa le-a dat emoții suporterilor după ce a marcat. Vârful spaniol a fost lovit de un adversar când a trimis în poartă, pentru 3-0, iar medicii echipei i-au acordat imediat îngrijiri medicale. Jucătorul a revenit pe teren, dar a continuat să acuze dureri. Costa a fost cedat la Chelsea în 2014, pentru 38 de milioane de euro, iar acum s-a întors la Atletico, în schimbul a 66 de milioane.

Publicat: 03 01. 2018, 21:31
Actualizat: 03 01. 2018, 21:51