Repetiție cu fiori reci! Heynckes este alarmat cu 7 zile înaintea finalei UCL: Bayern a bifat un record negativ istoric

Bayern Munchen s-a încununat deja campioană în Bundesliga, dar finalul sezonului i-a găsit pe jucătorii bavarezi mai lipsiți de concentrare decât ar fi cazul, în condițiile în care mai au de disputat două finale, cea a Ligii Campionilor, cu Dortmund, și cea din Cupa Germaniei, contra echipei lui Alexandru Maxim, Vfb Stuttgart.

Echipa lui Jupp Heynckes s-a deplasat sâmbătă pe terenul Borussiei Monchengladbach, una dintre cele mai incomode echipe din campionatul german, iar asta s-a văzut încă din primele minute. Gazdele au deschis scorul prin Stranzl după numai 180 de secunde de joc, iar Hanke l-a majorat peste alte 120. Javi Martinez a redus apoi din diferență, dar Nordtveit a refăcut diferența în minutul 10. Acesta din urmă a stabilit și un record negativ istoric pentru bavarezi în prima ligă. Potrivit statisticienilor, niciodată în istoria Bundesliga, Bayern Munchen nu a primit 3 goluri în primele 10 minute ale unui meci, raport care s-ar putea dovedi alarmant mai ales în vederea finalei UCL de sâmbătă, contra mult mai ofensivei Borussia Dortmund.

Scorul pauzei a fost stabilit de Ribery, 3-2, care a reușit să marcheze după un assist al lui Muller. Heynckes a folosit prima echipă, spre deosebire de precedentele partide, meciul cu Gladbach fiind în mod evident o repetiție pentru marele meci de pe Wembley.

Publicat: 18 05. 2013, 17:37
Actualizat: 18 05. 2013, 18:01