Remiză în derby-ul catalan! VIDEO | Espanyol – Barcelona 1-1, într-un meci tensionat, cu incidente pe final, care s-a jucat pe un teren inundat

Espanyol și FC Barcelona au remizat, scor 1-1, pe „Cornella El Prat”, în derby-ul catalan din etapa a 22-a din campionatul Spaniei. E primul rezultat de egalitate scos de echipa lui Quique Sanchez Flores, în campionat, din sezonul 2015/2016.

Gerard Moreno a deschis scorul pentru Espanyol, în minutul 66, în timp ce Gerard Pique a egalat, în minutul 82. E primul egal înregistrat între cele două echipe în campionat. Ultima remiză dintre cele două echipe s-a înregistrat la începutul anului 2016, pe 2 ianurie, 0-0 cu Costel Gâlcă la cârma echipei din capitala Cataloniei.

În urma rezultatului, Barcelona rămâne lider în clasament, cu 58 de puncte, în timp ce Espanyol se află pe poziția a 15-a, cu 25 de puncte. Pentru echipa lui Ernesto Valverde urmează meciul cu Getafe, pe teren propriu (11 februarie), în timp ce elevii lui Quique Sanchez Flores vor juca pe terenul Celtei Vigo (11 februarie).

În finalul partide spiritele s-au încins, după o intrare urâtă a lui Moreno la Pique.

VIDEO cu golurile marcate în partida de pe „Cornella El Prat”.

Publicat: 04 02. 2018, 19:14
Actualizat: 04 02. 2018, 19:15