Remiză albă în „Derby della Madonnina”. Icardi a ratat de două ori cu poarta goală, Gattuso a fost salvat de tehnologia VAR

AC Milan și Internazionale Milano au remizat în „Derby della Madonnina”, scor 0-0, la capătul unui meci în care ambele formații au avut un gol anulat. Gazdele din această seară nu s-au mai impus în derby, în Serie A, din ianuarie 2016, de la acel categoric 3-0. De asemenea, Inter a ajuns la cinci meciuri consecutive fără gol primit.

Mauro Icardi a punctat în minutul 38, dar reușita golgheterului argentinian (24 de goluri în Serie A, la două în urma lui Immobile) a fost anulată pe motiv de ofsaid. Căpitanul oaspeților a stat pe linie cu fundașii Milanului, a plecat în momentul ideal, dar sistemul VAR a rectificat greșeala asistentului aflat pe partea băncilor. Icardi era cu jumătate de picior în afara jocului, iar cu ajutorul arbitrajului video, golul a fost anulat. În minutul 56, Icardi a rămas singur cu poarta goală, dar a trimis pe lângă stâlpul din dreapta, spre uimirea tuturor. Cutrone a reușit să trimită în plasă în partea secundă, dar de această dată asistentul a fost cel care a semnalizat poziția de ofsaid. Același Icardi putea da lovitura în prelungiri, dar a ratat incredibil, din nou, cu poarta goală, din câțiva metri.

În urma acestui rezultat, Inter rămâne pe locul 4, cu 59 de puncte, la o lungime în spatele Romei. Milan s-a distanțat la patru puncte de Atalanta, reușind să-și consolideze locul 6. Lazio are un avans de șase puncte.

Publicat: 04 04. 2018, 21:31
Actualizat: 04 04. 2018, 21:42