Reghecampf ține aproape de lider, în Emirate. Victorie spectaculoasă pentru Al Wahda în ultima etapă de campionat, contra campioanei en-titre

Al Wahda, echipa antrenată de Laurențiu Reghecampf, a învins, luni, în deplasare, cu scorul de 4-2, campioana en titre Al Jazira, în etapa a 11-a din campionatul Emiratelor Arabe Unite.

Atacantul argentinian Sebastian Tagliabue a reușit un hat-trick, după ce marcat în minutele 44, 51 și 71. Mohamed Al Akbari a dus scorul la 4-0 pentru Al Wahda, în minutul 84, dar gazdele au redus din diferență spre finalul jocului, după golurile înscrise de Ahmed Al Attas (89′) și Romarinho (90+3′).

În urma acestui succes, formația lui Reghecampf acumulează 23 de puncte și se menține pe locul trei, la două puncte de liderul Al Wasl și la tot atâtea de Al Ain, ocupanta poziției secunde.

Al Jazira se află pe locul cinci, cu 16 puncte. În decembrie, campioana Emiratelor Arabe Unite a participat la Campionatul Mondial al Cluburilor, din postura de reprezentantă a țării gazdă, unde a fost învinsă în finala mică.

Pentru Al Wahda urmează partida cu Dibba Al Fujairah, programată vineri, de la 15:00, în deplasare. Al Jazira va juca runda următoare pe terenul formației Ajman, tot vineri.

Publicat: 08 01. 2018, 21:24
Actualizat: 08 01. 2018, 21:26