Rednic s-a pus pe treabă la Mouscron! Prima victorie în campionat după aproape trei luni

Royal Excel Mouscron, formație antrenată de către Mircea Rednic, a câștigat, sâmbătă seară, meciul de pe teren propriu cu Lokeren, scor 2-1, în etapa a 22-a din campionatul Belgiei, și a înregistrat primul succes după aproape trei luni.

Lokeren a condus după reușita lui Ninaj din minutul 27. Hubert a restabilit egalitatea în minutul 57, din penalty, iar Arslanagic a înscris în minutul 90+3, pentru prima victoria a lui Mouscron din ultimele 13 etape de campionat.

Mouscron: Delac – Vojvoda, Peyre, Arslanagic, Gulan – Hubert, Nkaka, Mohamed (Kabasele 82′) – Olinga (Matulevicius 46′), Diedhiou, Markovic (Tirpan 63′).

Lokeren: Barry – Galitsios, Maric, Ninaj, Ticinovic – Overmeire, Persoons (Straetman 71′), Terki – Hupperts, Miric, de Ridder.

În urma acestui rezultat, Mouscron se află pe locul al 15-lea, penultimul, cu 15 puncte, în timp ce Lokeren ocupă poziția a zecea, cu 24 de puncte.

Mircea Rednic a preluat echipa la începutul lunii decembrie a anului trecut, aceasta fiind a cincea partidă în care tehnicianul român a condus-o pe Mouscron. În cele cinci partide, Rednic a obținut o victorie și o remiză, celelalte trei meciuri fiind pierdute.