Record în Serie A! În meciul Inter – Udinese, toți cei 22 de titulari au fost străini

Partida dintre Inter Milano și Udinese, încheiată cu victoria gazdelor, 3-1, a stabilit o premieră pentru fotbalul italian: niciunul dintre cei 22 de titulari nu a avut cetățenie italiană.

Pe teren au intrat 6 fotbaliști brazilieni, 4 francezi(unul dintre ei fiind din Mali), 2 columbieni, un sloven, un japonez, un croat, un sportiv din Muntenegru, un argentinian, un grec, un elvețian, un portughez, un sârb și un fotbalist din Ghana. Este pentru prima dată când în Serie A se întâmplă acest lucru.

Un fapt asemănător s-a petreceut în urmă cu câteva săptămâni, când Luigi De Canio, antrenorul echipei Udinesse a trimis pe teren la meciul cu Napoli 11 titulari de altă naționalitate decât cea italiană. Diferența a fost făcută de cei de la Napoli care au avut totuși pe teren, un italian, pe Insigne

Primul italian care și-a făcut apariția pe teren sâmbătă seară a fost Pasquale, cel care i-a luat locul lui lui Edenilson, în minutul 76, la Udinese. Trei minute mai târziu Mancini l-a trimis pe teren pe Eder, internațional italian, născut însă în Brazilia. În minutul 85 și-a făcut apariția la Inter și primul fotbalist născut în Italia: Danilo D’Ambrosio

O singură dată s-a mai întâmplat acets lucru în marile campioante din lume: în 2009, la meciul din Premier League, Portsmouth și Arsenal, primul britanic care a apărut pe teren a fost Eastmond, în minutul 85.

Cei 22 de jucători titulari din meciul Inter – Udinese au fost următorii:Handanovic (Slovenia), Nagatomo (Japonia), Miranda (Brazilia), Murillo (Columbia), Juan Jesus (Brazilia), Brozovic (Croația), Felipe Melo (Brazilia), Kondogbia (Franța), Biabiany (Franța), Icardi (Argentina ), Jovetic (Muntenegru); Karnezis (Grecia), Wague (Mail, naturalizat francez), Danilo (Brazilia), Felipe (Brazilia), Widmer (Elveția), Badu (Ghana), Kuzmanovic (Serbia), Bruno Fernandes (Portugalia), Edenilson (Brazilia), Zapata (Columbia), Thereau (Franța).