Record în Olanda în ultimii 4 ani. Feyenoord a centrat de 54 de ori în careul lui Alkmaar. SURPRIZĂ‚ | Cât a fost scorul final

Feyenoord a reușit în meciul cu AZ Alkmaar să atingă o performanță care data din iulie 2010, 54 de centrări. Cu toate acestea, scorul final a fost 2-2.

Feyenoord a scos doar un egal pe teren propriu, dar jucătorii lui Fred Rutten nu pot fi acuzați că n-au încercat să câștige. Gazdele au centrat de 54 de ori în careul lui Alkmaar, un număr care n-a mai fost atins de nicio echipă din Olanda, din iulie 2010. Cu toate acestea, au marcat doar două goluri.

Sursă statistică: Opta Johan

Alkmaar a fost echipa care a deschis scorul, prin Hoedt, în minutul 25, dar Tankovic a făcut 2-0 în minutul 30. În goana după egalare, jucătorii lui  Feyenoord s-au năpustit peste adversar. A avut o posesie de 73%, și-a creat 20 de ocazii de gol – față de 6 ale adversarilor – dar a tras doar de 4 ori pe poartă.

Gazdele au dus lipsă de inspirație și imaginație în zona periculoasă. Cu toate acestea, Kazim-Richards a reușit să egaleze în minutul 53, iar Clasie a scos un punct printr-un gol marcat în minutul 90+3. Feyenoord a cedat deja 13 puncte pe teren propriu, mai multe decât în tot sezonul trecut.

Feyenoord ocupă locul 4 în Olanda, cu 28 de puncte în 15 meciuri, dar cu o partidă mai puțin disputată față de celelalte echipe, cu excepția liderului PSV.

Publicat: 15 12. 2014, 12:29
Actualizat: 15 12. 2014, 14:34