Record de audienta in Franta: Lyon invinge Lille in fata a 78.000 de spectatori

Lyon si-a marit avantajul in fruntea clasamentului din Hexagon, dupa ce a invins, in deplasare, pe Lille, scor 1-0. Partida nu s-a disputat pe arena celor de la Liile, ci pe "Stade de France", pentru a aniversa 10 ani de la construirea arenei. Partida de sambata seara a adus si un record, cel al audientei. In tribunele stadionului din Paris s-au aflat sambata seara 77.850 de spectatori, cei mai multi care au urmarit vreodata un meci de fotbal in campionatul Frantei.

Singura reusita a meciului i-a apartinut brazilianului Fred, in minutul 32. Cea mai mare ocazie a celor de la Lille i-a apartinut lui Patrick Kluivert, care a sutat in bara, in minutul 60.

Dupa succesul de sambata seara, din etapa a 27-a, Lyon s-a distantat la sase puncte de ocupanta locului doi, Bordeaux, cel putin pana duminica, cand echipa lui Laurent Blanc va juca cu PSG.

Publicat: 02 03. 2008, 09:19
Actualizat: 02 03. 2008, 09:20