Realul, la un singur punct de Barcelona! Getafe – Real 1-5. Bale, Benzema și Ronaldo, pe lista marcatorilor

Real Madrid s-a impus la scor, 5-1, pe terenul lui Getafe și s-a apropiat pentru măcar 24 de ore la un singur punct de liderul Barcelona.

Meciul a fost unul în totalitate la discreția echipei lui Zinedine Zidane, care s-a desprins până la pauză, prin goulrile reușite de Bale (29) și Isco (40).

Gareth Bale a făcut 3-0 în minutul 50, după o pasă a lui Benzema, iar oaspeții au redus din handicap prin Pablo Sarabia (84). James Rodriguez a refăcut diferența de trei goluri în mintul 88, iar Cristiano Ronaldo și-a trecut și el numele pe tabelă în ultimul minut. A fost golul cu numărul 31 reușit de portughez în campionat, în acest sezon, iar în acest moment are un avans de cinci goluri în fața lui Luis Suarez (Barcelona), ocupantul locului doi în clasamentul golgheterilor din Primera.

Real Madrid ajunge astfel la 75 de puncte după 33 de etape și se apropie la un singur punct de Barcelona, care urmează însă să joace abia duminică, pe teren propriu, cu Valencia.

Publicat: 16 04. 2016, 19:19
Actualizat: 16 04. 2016, 19:34