Real Madrid s-a distrat cu Deportivo Alaves pe Santiago Bernabeu! Tripleta BBC, din nou „on fire”. Ronaldo a reușit o dublă

Real Madrid a învins, sâmbătă, pe teren propriu, cu scorul de 4-0, echipa Deportivo Alaves, în etapa a 25-a din campionatul Spaniei.

În minutul 89, când conduceau deja cu 3-0, gazdele au avut parte de un penalty, iar Cristiano Ronaldo, care marcase deja în două rânduri, l-a lăsat pe Karim Benzema să execute. Atacantul francez, coautor la primele două goluri ale întâlnirii, a transformat lovitura de la 11 metri.

A fost primul penalty executat de Karim Benzema în La Liga, de la venirea sa la Real Madrid, în 2009. Benzema mai executase un singur penalty la Real Madrid, într-un meci din Cupa Spaniei din 2010, după ce Cristiano Ronaldo fusese înlocuit.

Cristiano Ronaldo a înscris în minutele 44 și 61, iar Gareth Bale a marcat și el, în minutul 46.

În clasament, Real Madrid a acumulat 51 de puncte și se menține pe locul 3, la patru puncte de rivala Atletico Madrid, ocupanta locului secund, și la 11 de liderul FC Barcelona, primele două clasate având, însă, câte un meci mai puțin jucat. Alaves se află pe 16, cu 28 de puncte.

Real Madrid: Navas – Carvajal, Varane, Nacho, Hernandez – Casemiro (Llorente 80′), Kovacic (Ceballos 73′) – Lucas V., Ronaldo, Bale – Benzema. Antrenor: Zinedine Zidane.

Alaves: Pacheco – Alexis, Laguardia, Ely, Duarte – Perez, Torres, Garcia (Medran 63′), Alfonso (Ibai 62′) – Guidetti (Burgui 74′), Sobrino. Antrenor: Abelardo.

Publicat: 24 02. 2018, 20:17
Actualizat: 24 02. 2018, 20:18