Real Madrid s-a calificat în finala Campionatului Mondial al Cluburilor după un meci nebun cu Al Jazira

Real Madrid, deținătoarea trofeului, s-a calificat în finala Campionatului Mondial al Cluburilor din Emiratele Arabe Unite, după ce a câștigat, miercuri, cu scorul de 2-1, meciul jucat împotriva echipei Al Jazira, reprezentanta țării gazdă.

Campioana Emiratelor a deschis scorul în minutul 41, prin Romarinho, cu un șut plasat la colțul lung, din interiorul careului, lateral stânga.

Cristiano Ronaldo a restabilit egalitatea în minutul 53, după ce a pătruns în careu și a șutat puternic, fără speranțe pentru portarul advers. Golul decisiv i-a aparținut lui Gareth Bale, care a reușit să înscrie la prima atingere a mingii, în minutul 81, la câteva secunde de la intrarea pe teren.

În finala Campionatului Mondial al Cluburilor, Real Madrid va întâlni, sâmbătă, de la 19:00, Gremio, deținătoarea Copei Libertadores. În semifinale, echipa braziliană a trecut, marți, cu scorul de 1-0, după prelungiri, de formația mexicană Pachuca, campioana CONCACAF.

Al Jazira: Housani (Al Senaani 51′) – Fayez, Ali Ayed, Al Saadi, Obaid – Al Hosani (Rabia 72′), Al Attas, Alhammadi (Al Otaiba 60′) – Romarinho – Ali Ahmed, Boussoufa. Antrenor: Henk ten Cate.

Real Madrid: Navas – Hakimi, Nacho, Varane, Marcelo – Modric, Casemiro, Kovacic (Lucas 68′) – Isco (Asensio 68′), Benzema (Bale 81′), Ronaldo. Antrenor: Zinedine Zidane.

Publicat: 13 12. 2017, 21:12
Actualizat: 13 12. 2017, 22:00